Twój pierwszy raz na konwencie. Jak się przygotować, co spakować, tipy i porady

Swój pierwszy raz na konwencie pamiętam do dziś… chociaż każdy kolejny już mi się miesza z innymi. To z jego perspektywy oceniałem kolejne. O tym, czym jest konwent, pisałem we wpisie [Co to jest konwent? Jakie atrakcje mnie czekają?]. Jeśli chociaż trochę Cię zaintrygowałem i chcesz przeżyć swój pierwszy raz konwencie, to ten wpis jest dla Ciebie ;) Rozwieję wątpliwości typu „gdzie się tam śpi?”, „a co z prysznicem?” czy „a czy to bezpieczne?”.

Co spakować?

Przede wszystkim warto pamiętać, że konwenty odbywają się w budynku. Mają więc wszelkie udogodnienia z tym związane: miejsce do spania, prysznice, „normalne” toalety, gniazdko z prądem i przede wszystkim ciepło. W moim przypadku, z każdym kolejnym konwentem pakowałem coraz mniej rzeczy.

kolejka przed konwentem

Polecam wziąć minimum:

 • Śpiwór i karimatę — da się spać tylko z jedną z tych rzeczy, ale tak jest wygodniej.
 • Wejściówkę — jeśli kupowałeś bilet w przedsprzedaży, nie zapomnij wydrukować wejściówki! Bez niej też da się wejść, ale dłużej to potrwa.
 • Zgodę od rodziców — jeśli jesteś niepełnoletni, musisz ją mieć. Nie zawsze ją sprawdzają, ale po co kusić los.
 • Ładowarka do telefonu — wiadomo.
 • Przybory higieniczne i ręcznik — tu według własnego uznania.
 • Gotówkę — większe stoiska mają terminale, ale te mniejsze, artystów i rękodzielników, ich nie mają, więc gotówka się przyda.
 • Miskę lub metalowy kubek — na herbatę bądź chińską zupkę.

I to tyle. Pomijam takie oczywistości jak ubranie, bielizna czy jedzenie na drogę. Ponieważ będziemy się poruszać przede wszystkim po mieście to polecam walizkę na kółkach ;).

Początek i Kolejkon

Zasadniczą częścią każdego konwentu jest Kolejkon. Czyli taki mini konwent polegający na wielogodzinnym staniu w kolejce i socjalizowaniu się z innymi. Chociaż ostatnio są jakby krótsze. Jeśli bardzo nie lubicie czekać, to można kupić bilet wcześniej w Internecie. Zazwyczaj dla takich osób, a często też dla cosplayerów, wystawców i twórców atrakcji, są oddzielne kolejki, które są szybsze.

Po kolejce czas na akredytację, czyli kupno lub okazanie biletu. Wtedy dostajemy też zazwyczaj opaskę na ręce, identyfikator na smyczy oraz informator z mapką. W dobrym guście jest napisać na identyfikatorze swoje imię lub pseudonim. W informatorze są wszelkie przydatne informacje jak regulamin, mapka czy plan atrakcji, czasem plan się dostaje dodatkowo na osobnej kartce. Na Twoim pierwszym konwencie informator będzie Twoim przyjacielem i drogowskazem ;)

informatory konwentowe

Spanie, mycie i jedzenie

Po akredytacji najlepiej zająć sobie miejsce do spania. Do tego przeznaczone są specjalne sale tzw. „sleeproomy” oraz, często, sala gimnastyczna. Rozkładamy śpiwór i już, miejsce zajęte. Oczywiście, jak zaczyna brakować miejsca, to ludzie się rozstawiają w korytarzach i na każdej wolnej przestrzeni. Ja sam przez większość czasu wolałem mieć miejsce na korytarzu, teraz różnie z tym bywa ;).

O prysznicach mogę powiedzieć, że są różne… zależy, jak się trafi. Czasem są normalne, czasem worek na śmieci robi za zasłonę. Jeśli nie chcesz czekać w kolejce, wybierz się do niego w nocy albo wcześnie rano.

A o jedzeniu już wspominałem we wspomnianym wpisie. Na miejscu są stoiska z jedzeniem, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby zrobić coś sobie w tosterze czy czajniku. Zawsze znajdzie się ktoś, kto nam go użyczy, jeśli samy nie mamy. Najpopularniejszym daniem na konwencie są zupki chińskie… zresztą to ich zapach nieodłącznie kojarzy mi się z konwentem.

sleeproom na Aishiteru

Konwent
Niucon V / Zdj: anime24.pl

 

Kilka luźnych reguł i tipów

 • Nie mówimy do nikogo na Pan/Pani, wszyscy jesteśmy równi i się nawzajem szanujemy. Wyjątkiem mogą być pewne duże gwiazdy jak znani pisarze etc.
 • Kupując bilet przez internet wcześniej, czekasz krócej w kolejce.
 • Teren konwentu zazwyczaj patroluje firma ochroniarska.
 • W razie problemów zawsze możesz podejść do orgów, helperów lub medyków.
 • Atrakcje trwają cała noc, ale to nie znaczy, że nie obowiązuje cisza nocna ;).
 • Alkohol zazwyczaj jest niedozwolony, tak samo, jak bycie pod wpływem.
 • Prośba dla młodszych uczestników, starsi raczej o tym wiedzą. Brak śmietnika nie oznacza automatycznie, że podłoga nim jest. W razie czego zawsze można użyć jakiegoś woreczka.
 • W kolejce na cosplay musi być PRZEJŚCIE.
 • Na konwenty-poludniowe.pl znajduję się kalendarz konwentów.
Spodobał Ci się wpis? Podaj go dalej: