Toksyczna męskość – 7 rzeczy, które nie czynią cię mniej męskim

toksyczna męskość

Ile razy miałeś ochotę zrobić coś, ale jakiś mały głosił w twojej głowie, może rodzina, może otoczenie, dawało jasno do zrozumienia, że tak nie wypada… tylko dlatego, że jesteś facetem? Bo męskość na to nie pozwala?”Nie zachowuj się jak baba”, „chłopaki nie płaczą”, „facet to powinien to i to”, „to zbyt pedalskie” itp.

Być może nie tylko to słyszałeś, ale także mówiłeś podobne teksty. Może chciałeś ubrać coś różowego? Może miałeś ochotę się wypłakać w ramię przyjaciela?

Długo się zastanawiałem czy poruszać ten temat, ale ostatnie wydarzenia (osobiste i polityczne) oraz masa szkodliwych artykułów uświadomiły mi, że warto starać się zmieniać świat na lepsze. A wszelkie duże zmiany zaczynają się od małych zmianach w naszych myśleniu.

Czym jest toksyczna męskość?

Sposobem, w jaki wzorce męskości, w danej kulturze, promują krzywdzące, stygmatyzujące i ograniczające postawy wśród mężczyzn. Postawy dotyczące nie tylko samych mężczyzn, ale także ich otoczenia np. seksizm czy homofobia.

Wiele jest badań dotyczących wpływu toksycznej męskości, można o tym między innymi [TUTAJ]  (eng) czy [TUTAJ] . Wyniki nie są szczególnie pocieszające, bo wychodzi na to, że nasze społeczeństwo wpędza mężczyzn do grobu, jednocześnie stawiając ich na uprzywilejowanej pozycji.

Mężczyźni, którzy spełniają „męskie normy” częściej czują się samotni i są wrogo nastawieni. Oczekuje się od nich wypierania własnych emocji i przesadnego polegania na sobie. Rzadziej też szukają pomocy i bagatelizują symptomy choroby, zwłaszcza jeśli lekarzem jest kobieta. Przekłada się to problemy ze zdrowiem psychicznym, stresem, depresją oraz problemami z więziami społecznymi.

Na szczęście sytuacja się zmienia i jak zauważa Ronald F. Levant, profesor psychologii na Uniwersytecie w Akron:

Młodsi mężczyźni wybierają i wybierają męskie normy, do których będą się stosować. Rosnąca liczba mężczyzn odrzuca te normy.

Toksyczna męsość

7 rzeczy, które nie czynią cię mniej męskim

Kolor różowy

Wmówiono nam, że niebieski jest dla chłopców a różowy dla dziewczynek. Tylko że i jedno i drugie to wielka bzdura! Jeszcze w XIX wieku było zupełnie odwrotnie! To synów ubierało się na różowo, bo to waleczny kolor, a w spokojny błękit odziewano córki. Chyba nie muszę tłumaczyć, że kolory płci nie mają? Muszę? Ok, to jaką płeć ma żółć? Niebieski, zielony? Czy tylko różowy i niebieski mają płeć, a reszta nie?

Dbanie o siebie i profilaktyka zdrowia

Jak już wspominałem, badania pokazują, że mężczyźni rzadziej się badają i bagatelizują objawy choroby, co niebezpośrednio przekłada się na krótszą długość życia. Chyba każdy z nas chce być zdrowy, silny i żyć długo?

Rozwaga/ przezorność

Rzecz o tzw. odwadze, czyli „Skacz, nie bądź piz*a!”… Skakanie do wody na głęboką wodę, niebezpieczna jazda autem i podobne zachowania nie świadczą o męskości, a tym bardziej odwadze. Skakanie na główkę nie znając głębokości dna to głupota, niezależnie od płci.

Wrażliwość, także estetyczna

Każdy z nas ma uczucia i nie ma sensu udawać, że tylko kobiety je mają. Płacz jest zdrowszym sposobem na stres niż agresja. Dodatkowo sam sobie obniża agresję, niepokój i poirytowanie. Nie wierzysz, poczytaj [TUTAJ]

Homoseksualizm

Wydawałoby się, że to niewielka różnica, a jednak dużo część społeczeństwa traktuję gejów jako nie do końca kompletnych mężczyzn… Poza jedną rzeczą nic się nie różnią od heteryków.

Oprócz uprzedzeń wynikających z niewiedzy może być tego jeszcze jedna przyczyna. Właśnie przez to, że geje są traktowani jak niemężczyźni, to sami często odrzucają koncept i wzorce męskości. Przez co też uwalniają się od toksyczności i mogą się realizować poza sztywnymi ramami. Ich męskość na tym nie cierpi.

Odmienny wygląd

Długie włosy, kolczyki, rurki, grzywka… Jeśli ktoś próbuje ci wmówić, że coś jest niemęskie w twoim wyglądzie… to prawdopodobnie sam czuje się niepewnie odnośnie własnej męskości i przekonań. Bo skoro ty się czujesz dobrze w rurkach i nie masz z tym problemu, to cała jego koncepcja męskości się rozpada.

Makijaż

Mogłem go dodać do punktu poprzedniego, ale nie mogłem się powstrzymać przed pokazaniem tego tweeta. I coś w nim jest. Dokładnie to samo napisałem, tylko bez obrażania 😉

Mężczyźni, którzy nie zwracają uwagi na wzorce męstwa, mogą po prostu rozwijać się w tym, co ich interesuje. Ich męskość nie zależy od opinii społeczeństwa, bo sami wiedzą kim są.

Co o tym myślicie? Zwracacie uwagę na normy męskości?

Wpis był przydatny? Będzie mi bardzo miło jeśli podasz go dalej: