Co to jest konwent? Jakie atrakcje mnie czekają?

Ponieważ na konwenty jeżdżę i póki co nie zamierzam z tym kończyć, warto napisać o nich kilka słów. Zaznaczam, że opisuje przede wszystkim te dotyczące mangi i anime bo to w nich uczestniczę. I mała uwaga na początek: konwenty=kon a organizatorzy=orgowie.

Czym jest konwent?

W wielkim skrócie konwent to, trwający zazwyczaj 2-3 dni, zjazd fanów. Fanów mangi i anime, planszówek, fantastyki itp. Organizatorzy wynajmują na ten czas budynek, zwykle szkołę, i zapewniają różnorodne atrakcje dla uczestników. Większość konów jest tworzona w myśl maksymy „od fanów dla fanów”. Jakie to atrakcje?

kolejka przed konwentem

para z tabliczką free hugs
Niucon VI / zdj: Konwenty Południowe

Co mnie czeka na konwencie?

Na samym początku czeka ogromna kolejka i mnóstwo ludzi o podobnych zainteresowaniach. Frekwencja na konwentach wynosi od paruset osób, do nawet kilku tysięcy w przypadku większych imprez. Można tu spotkać znajomych z sieci, osoby z wydawnictw mangowych, pisarzy oraz cosplayerów.

informator konwentowy

Atrakcje odbywają się głównie w salach lekcyjnych i można je podzielić na kilka kategorii:

 • Prelekcje / panele dyskusyjne — wykład na dany temat, często połączony z dyskusją z uczestnikami. Twórca atrakcji najczęściej przygotowuje też materiały do pokazanie na rzutniku. Na jakie tematy można mówić? Na każde, które są choć trochę powiązane z tematyką konu np. wyjazd do Japonii, motyw podróży w czasie anime itp.
 • Warsztaty — nazwa mówi sama za siebie. Możecie się nauczyć szyć pluszaki, robić stroje do cosplayu, języka japońskiego, rysunku i czego tam jeszcze twórca wymyśli.
 • Konkursy — mogą to być zwykłe wiedzówki, zręcznościowe, zgadywanie po muzyce lub obrazku, grupowe bądź pojedyncze, tu również zależy to od wyobraźni twórcy. Zazwyczaj za wygraną można zdobyć punkty i wymienić je na nagrody.
 • Integracyjno-towarzyskie — atrakcje mające przede wszystkim bawić oraz integrować uczestników takie jak gra w króla, kim jestem, kalambury, mafia itp.
 • LARPY — live action role-playing game, czyli taki RPG na żywo.
 • Spotkania ze sławnymi ludźmi — mogą to być pisarze, zespoły muzyczne, artyści i różnego rodzaju idole.
 • Inne — oczywiście są też atrakcje wymykające się z tych ram oraz hybrydy paru typów.
warsztaty improwizacji teatralnej
Aishiteru – warsztaty improwizacji teatralnej

Warto dodać, że to przede wszystkim uczestnicy konwentu są twórcami tych atrakcji. Każdy może zgłosić swój pomysł na atrakcje i jeśli orgowie go zaakceptują to droga wolna. Zazwyczaj za bycie twórca dostaję się zwrot części ceny za wejściówkę.

A poza tym?

Poza tymi „standardowymi” atrakcjami są też specjalne miejsca dedykowane pod daną czynność. Mogą to być sale, a może to być część korytarza w zależności od tego, co da się wygospodarować. Są to np.:

 • Konsolówki / games room — sala z konsolami, odbywają się też tu turnieje.
 • Planszówki — analogicznie do konsolówek.
 • DDR — miejsce, gdzie można tańczyć na specjalnych matach do tańczenia.
 • Singstar — inaczej karaoke.
 • Wystawcy — miejsce, gdzie swoje stoiska mają sklepy, wydawnictwa, osoby pałające się rękodziełem i każdy, kto chce coś sprzedać. Masa przypinek, plakatów, poduszek, kubków i innych fanowskich gadżetów.

Main, czyli gwóźdź programu

pokaz cosplay
Cosplay na BAKA Y2K13 / zdj: nie znam autora*

Mainem nazywamy główną salę ze sceną. To tu odbywają się największe atrakcje takie jak

 • Cosplay — Zazwyczaj największa atrakcja konwentu. Pokaz cosplayerów, czyli osób odgrywających fikcyjne postacie. Specjalnie zaznaczam, że nie chodzi jedynie o strój a o odgrywanie. Cosplay = costume play. Podczas scenek ważną rolę odgrywa podkład muzyczny i ustawienie świateł.
 • Koncerty — czasem rodzimych zespołów a czasem japońskich np. Orochi.
 • Wixa / dyskoteka
 • Występy i pokazy — od łucznictwa japońskiego przez występy taneczne po popisy psów policyjnych.

 

I to koniec?

Oczywiście, że nie ale nie sposób opisać wszystkiego. Co konwent to inne atrakcje, inne wrażenia i inni ludzie. Nie uwzględniłem, chociażby atrakcji odbywających się na wewnątrz szkoły, na boisku. Takie jak fireshow, mecze Quidditcha, bitwy na wodę itp. Oczywiście nie wszystkie opisane atrakcje są zawsze obecne, najlepiej sprawdzać na stronie danego konwentu. Tam jest dokładny opis atrakcji, jak i można zgłaszać własne.

koncert
Love4 – koncert ShōGAI-障害 / zdj: nie znam autora*

pokaz kendo

konwent

Mam nadzieję, że choć trochę zachęciłem do pojechania na konwent niezdecydowane osoby. Na pewno nie będziesz się tu nudzić. Zwłaszcza że to, co najlepsze w nich to miła atmosfera i ludzie z pasją, których tam nie brakuje. A jeśli zastanawiasz się co ze spaniem, myciem się, jak się przygotować to na ten temat będzie osobny wpis :) To jak, widzimy się na konwencie?

*nie znam autorów części zdjęć. Jeśli nim jesteś lub go znasz, daj mi znać a uzupełnię opis 😉

Spodobał Ci się wpis? Podaj go dalej: