Co kupić otaku / fanowi mangi? 6 pomysłów

zdjęcie pakowania mangi

Co roku o tej porze na blogach pojawia się mnóstwo poradników i pomysłów na prezenty. I dobrze! Chociaż z bliskimi spędzamy zazwyczaj dużo czasu to wybranie dla nich odpowiedniego prezentu, z którego będą szczerze zadowoleni, jest trudno. Dlatego inspiracji nigdy za wiele! Zwłaszcza jeśli są pisane przez osoby, które same znajdują się w kategorii docelowej. Kto lepiej doradzi co kupić pasjonatowi niż inny pasjonat.

Z takiego założenia pisze ten mini poradnik. A więc, co można kupić otaku?

MANGI

To chyba najbardziej oczywisty wybór. Problem tkwi w tym, by wybrać odpowiedni gatunek/ tytułów. Najlepiej zobacz, co ma bliska osoba na półce i jeśli widzisz, że ma co najmniej kilka tomów jednej serii, to kolejny tom na pewno będzie dobrym pomysłem ;). Unikałbym kupowania drugiego tomu, jeśli na półce jest tylko pierwszy. Sam mam kilka pierwszych tomów i żadnych kolejnych, bo tytuły mi nie podpasowały.

Bardziej ryzykowne jest przejrzenie półki i sprawdzenie jaki gatunek lubi i kupić coś w podobnym klimacie. Nie liczyłbym na pomoc w księgarni, bo raczej nie będą się znać. Najlepszym doradcą jest Internet.

Na przykład:

  • dla fanów akcji i tajemnicy – Atak Tytanów
  • dla fanów przygody i komedii – Fairy Tail
  • coś dojrzalszego – Paradise Kiss
  • coś szkolnego – Toradora!

co kupić otaku - zdjęcie mang


PRENUMERATA

Podobnie ja w punkcie poprzednim. Jeśli widzisz, że jakaś seria komuś się wybitnie podoba ,to dobrym pomysłem może być prenumerata kolejnych tomów. Większość wydawnictw oferuje prenumeratę tytułów, które wciąż wychodzą, licząc od najświeższego tomu.

LIGHT NOVELE

Ponieważ nie samą mangą otaku żyje. Light Novele to inaczej mówiąc powieści, zazwyczaj pisane lekkim językiem, z wplecionymi mangowymi ilustracjami. Gdyby nie to, to tak naprawdę nie różniłyby się niczym od książek. No może ilością tomów w jednej serii.

Polecam:

  • Blask Księżyca – o chłopaku, który znajduje w klasie kartkę z przepisem na morderstwo idealne. Parę dni później dokładnie w ten sposób giną rodzice jego koleżanki z klasy.
  • Durarara!!– seria w której akcja nieustannie prze do przodu a postacie i wątki mnożą się jak w dzisiejszych serialach. Są i licealiści, i dorośli, ruska mafia, yakuza, Dullahan, jak i kolorowe gangi.
  • Sword Art Online – Dopóki gra nie zostanie ukończona, opuszczenie jej uniwersum jest niemożliwe, a wirtualna śmierć równa się śmierci w rzeczywistości. 10 tys. graczy, nie znając prawdy o tajemniczej grze, loguje się do jej świata, a wtedy rozpoczyna się brutalna walka o przetrwanie.

co kupić otaku - light novele


GADŻETY Z ULUBIONEJ SERII

Dość oczywiste. Trzeba po prostu wiedzieć, co kto lubi. Kubki, pluszaki, plakaty… po pokoju łatwo zauważyć co się spodoba.

KSIĄŻKI NA TEMAT JAPONII I AZJI

Osobiście uważam, że książka to zawsze dobry prezent. Otaku zwykle interesują się Japonią, j-rockiem i podobnymi tematami, co właśnie czyni z nich otaku.

Na przykład:

  • W drodze na Hokkaido – Autostopem przez kraj Kwitnącej Wiśni
  • Wizerunek mężczyzny w Visual Kei
  • Komiks japoński w Polsce. Historia i kontrowersje

ŚPIWÓR / KARIMATA

Ewentualnie inna rzecz, która się przydaje na konwencie. Jeśli ktoś często na nie jeździ, to śpiwór zawsze się przyda. Albo mały czajnik. O tym, co warto zabrać na konwent, pisałem tutaj [KLIK].

Nie ukrywam, że nie jest to odkrywcza lista i podane propozycje wydają mi się dość oczywiste. Najważniejsze to obczaić jakie serie lubi osoba, której chcemy sprawić prezent. Często ludziom spoza środowiska wydaje się, że przecież manga to manga i w sumie co to za różnica… Błąd! To jest jak z książką, jak z filmem… i każdym innym medium. Są różne gatunki i grupy docelowe. Nie chcesz małemu dziecku kupić Kiedy zapłaczą cykady. Po prostu nie chcesz.

Spodobał Ci się wpis? Podaj go dalej: