ASMR – przyjemne mrowienie dla snu i relaksu

ASMR, relaks i sen

Przeglądając Youtuba coraz częściej można natknąć się na bardzo osobliwe filmy. W jednym z nich Koreanka naprawia nasze robotyczne ciało, w innym jakiś chłopak przez godzinę szepcze do nas po hiszpańsku. W kolejnym jesteśmy pacjentami u dentysty…. a to wszystko przy akompaniamencie specyficznych dźwięków i obrazów mających wywołać określone odczucia. Nic nie odczuwasz, oglądając je? Prawdopodobnie nie masz założonych słuchawek!

Są to filmy ASMR, co jest skrótem od autonomous sensory meridian response, co można bardzo luźno przetłumaczyć na autonomiczną zmysłową reakcję euforii.

Oglądając poniższe filmy załóż słuchawki! Inaczej trudno będzie Ci zrozumieć, o czym piszę.

asmr, sposób na relaks i sen

Czym jest ASMR?

Ogólnie mówiąc, jest to zjawisko przyjemnego mrowienia bądź dreszczy, odczuwanych głównie w okolicach głowy, karku i szyi w odpowiedzi na bodźce wzrokowe, słuchowe bądź dotykowe.

Swego czasu wśród włosomaniaczek bardzo popularny był masażer głowy. Kto go stosował, pamięta zapewne te przyjemne dreszcze podczas używania. ASMR to podobne uczucie… tyle że wywoływane na odległość. Swoją drogą masażer ten słusznie nazywany jest po angielsku orgasmatronem.

head massager/ masażer głowy
Orgasmatron w pełnej okazałości

Wyzwalacze i ich rodzaje

ASMR to bardzo zindywidualizowane odczucie i każdy reaguje inaczej na ten sam bodziec. Bodźców jest cała masa a asmrtystom (tak chyba należałoby to tłumaczyć) nie brakuje pomysłów na kolejne filmy i scenariusze.

Na bodźce słuchowe składają się wszelkie odgłosy stukania, drapania, szurania, odgłos nożyczek czy głos autora. Może być on spokojny i miękki, ale równie często można usłyszeć szept. Przy czym nie do końca ważna jest treść samej wypowiedzi, niektórzy wolą słuchać obcego języka, którego melodia jest wyjątkowo przyjemna w odbiorze i powodująca dreszcze.

Co ciekawe, jedna z najpopularniejszych polskich twórczyń ASMR AnnaSoftPL, dostaje wiele feedbacku właśnie z zagranicy. Jak sama przyznaje w wywiadzie, zagraniczni widzowie uważają, że polski język jest piękny i nieco „elficki” ze względu na jego szeleszczącą wymowę. (Link do wywiadu KLIK )

Jeśli nie wiesz gdzie zacząć swoją przygodę z ASMR to polecam właśnie jej kanał.

Kolejną składową są bodźce wzrokowe. Są to spokojne ruchy dłońmi, wykonywanie bardzo starannie jakieś czynności, „dotykanie” twarzy widza czy nawet świecenie latarką w kamerę. Brzmi nieprzekonywająco, ale dodam, że dla mnie jednym z silniejszych wyzwalaczy jest właśnie dotykanie twarzy/kamery połączone z szeptem lub spokojną mową. I tu dochodzimy do scenek.

Scenki

Na scenie ASMR oprócz filmików typu „stukanie na wiele sposób przez 1h”, co do których nic nie mam i są bardzo przyjemne, sporą część contentu stanowią scenki.

Scenki typu wizyta u doktora, mierzenie widza, rysowanie portretu, wizyta w SPA, rozmowa z przyjaciółką…. jest tego naprawdę sporo. Twórców ogranicza jedynie wyobraźnia. Od scenek z życia wziętych po bardziej abstrakcyjne, gdzie jesteś robotem i ktoś Cię naprawia. Całkiem ciekawe doświadczenie… a teraz powiercę Ci wiertarką przy uchu, abyś się zrelaksował… To działa!

Czasem mam wrażenie, że co bym nie wymyślił to już jest jakiś filmik z ASMR na ten temat. Jesteś fanem Overwatcha tak jak ja? Nie ma problemu. Trupia Wdowa zrobi Ci test medyczny. Swoją drogą akcent wyszedł jej genialny!

Lubisz Yandere? Również coś się znajdzie. Odgłosy całowania? Też!

Ważne, aby się nie zniechęcić już na początku i odpowiednie się przygotować. Tzn. założyć słuchawki i skupić się na filmie. Prędzej czy później odnajdziemy swoje wyzwalacze i twórców, którzy najlepiej na nas działają.

Do czego można wykorzystać ASMR?

Najlepszą odpowiedzią byłoby: do czego Ci tylko wygodnie! Ze względu na odczuwane dreszcze najlepszymi zastosowaniami są:

  • relaks – mrowienie jest bardzo przyjemne i pozwala się odstresować po męczącym dniu pracy. Można na chwilę się oderwać od codzienności. W wielu osobach odczucia te powodują senność, co prowadzi do kolejnego punku.
  • sen i bezsenność – Pojawiające się uczucia senności i odprężenia naturalnie pomagają w zasypianiu. Jeśli jednak chcesz oglądać jakąś scenkę przed samym zaśnięciem, to polecam trochę inny zestaw niż ten na „co dzień”. W moim przypadku zupełnie inne bodźce działają, kiedy mam słuchawki, a inne, kiedy ich nie mam. Na przykład, wtedy kiedy kładę telefon obok poduszki. Na sen polecam bodźce słuchowe, ponieważ ekran monitora lub telefonu rozbudza organizm i zaburza syntezę melatoniny.
  • skupienie – Działa tu podobna zasada co w aplikacjach typu Noisli czy Coffitivity. Jeśli nie potrafisz pracować w ciszy i potrzebujesz delikatnego, i przyjemnego, szumu w tle to ASMR może Ci w tym pomóc. Nawet pisząc ten wpis pomagam sobie w ten sposób 😉
  • na niepokój i depresję – To dosyć kontrowersyjne stwierdzenie dlatego powiem wprost: ASMR nie wyleczy kogoś z depresji! Ale, może pomóc w wychodzeniu z niej i radzeniu sobie z niepokojem. Jest wiele scenek, w których kojący i uspokajający głos bardzo pomaga. Miej jednak na uwadze, że to tylko taki dodatek i jeśli zmagasz się z zaburzeniami depresyjnymi, to najlepsza będzie pomoc specjalisty. Możesz np. zadzwonić na bezpłatny Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123.

Czy ASMR jest dla mnie?

Najlepiej samemu sprawdzić. Nie jest to naukowo dobrze zbadane zjawisko. Trudność w badaniach sprawia przede wszystkim to, że nie ma uniwersalnego bodźca działającego na wszystkich. Brak jest badań jednoznacznie potwierdzających pozytywny bądź negatywny wpływ ASMR.

Na pewno nie zaszkodzi spróbować. Popularność tego typu filmów jest coraz większa, co pokazuje ich wielomilionowa widownia. Na ten fenomen zareagowali twórcy tworzący parodie, a także…. IKEA! Tak, nawet marka skandynawskich mebli stworzyła swój własny film ASMR.

To jak spróbujesz? A może już od dawna się relaksujesz w ten sposób? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoimi doświadczeniami, wyzwalaczami lub podobnymi sposobami na relaks w komentarzach :)

Spodobał Ci się wpis? Podaj go dalej: